Logo. Dr. M. Osia
مراقبت بعد از بوتاکس

مراقبت بعد از بوتاکس

پس از انجام فرآیند تزریق بوتاکس، نیاز است که فرد روش های مراقبتی لازم را رعایت کند. زیرا دقت به نکات لازم در جهت مراقبت بعد از بوتاکس، می تواند به او کمک کند تا از این روش، نتیجه بهتری را حاصل کند. بیشترین علت مراقبت های قبل و بعد از بوتاکس، تاثیرگذاری بیشتر آن بر روی پوست است. این مراقبت ها علاوه بر اینکه عوارض ناشی از تزریق بوتاکس را کاهش می دهد، بلکه زمان بهبودی آن را نیز کمتر کرده و نتیجه حاصل از جوانسازی را بهبود می بخشند.

علت اهمیت مراقبت بعد از بوتاکس

اطلاعات درست از مراقبت بعد از بوتاکس، می تواند نقش بسزایی در نتایج نهایی درمانی در افراد به همراه داشته باشد. فرد داوطلب بوتاکس با پیروی از توصیه های پزشک مربوطه، می تواند عوارض جانبی پس از آن را به شدت کاهش دهد. بنابراین رعایت این مراقبت ها بسیار ضروری بوده و اهمیت بسیاری دارد. مراقبت پس از تزریق بوتاکس ۲ نتیجه مهم را برای فرد به دنبال دارد:

1.نتایج تزریق مطلوب تر و دوره نقاهت پس از آن کوتاه تر می شود.

2.ماندگاری تزریق بوتاکس در پوست بیشتر خواهد شد.

در صورتی که این دو مورد حاصل شود، هم رضایت فرد از انجام بوتاکس بیشتر می شود و هم با افزایش ماندگاری تزریق، فاصله زمانی تا مرحله بعدی بیشتر خواهد بود.

مراقبت بعد از بوتاکس در روزهای ابتدایی

مراقبت بعد از بوتاکس در روزهای ابتدایی

در روزهای ابتدایی پس از تزریق بوتاکس، لازم است تا برخی از نکات مهم رعایت شود که در زیر به برخی از آن ها اشاره می گردد:

1. اجتناب از فعالیت سنگین

بهتر است بلافاصله پس از تزریق، به مدت ۴ ساعت به حالت ‌ایستاده قرار گرفته و تا ۲۴ ساعت خم نشوید. ورزش سبک مانند پیاده روی را می توان ۴ ساعت پس از تزریق، انجام داد. اما برای اجتناب از تحریک پوست، بهتر است در ۲ روز اول درمان، از فعالیت ‌ها و ورزش‌ های سنگین اجتناب نمایید. زیرا بالا رفتن ضربان قلب و شدت جریان خون، کبودی و التهاب پوست را تشدید خواهد کرد.

2.حمام، استخر و سونا

توصیه می ‌گردد در ۲ روز ابتدایی پس از بوتاکس، از قرارگیری در معرض بخار و دوش آبگرم جلوگیری کنید. زیرا فشار و تعریق در بخش مورد نظر، نتایج نامطلوبی را ایجاد می کند. همچنین استفاده از سونا، حمام ترکی، استخر، خطر ابتلا به عفونت را زیاد می کند.

3.کمپرس یخ

گاهی ممکن است پس از تزریق بوتاکس، برجستگی های کوچکی در ناحیه تزریق ایجاد شود. در صورت رو به رو شدن با این موارد، بر روی آن قسمت، یخ بگذارید. اینگونه برجستگی‌ ها، در عرض چند ساعت و بسیار سریع، از بین ‌می ‌روند.

4. نحوه شستشوی صورت

بهتر است شستشوی مو، ۲۴ ساعت پس از تزریق بوتاکس، انجام شود. افرادی که به شستشوی صورت خود اهمیت می‌ دهند، می توانند ۴ یا ۵ ساعت بعد از تزریق، صورت خود را بدون هیچ گونه فشار و ماساژی بشویند.

5.اصطلاح و آرایش صورت

 توصیه می شود که به علت بروز برخی از حساسیت های ناشی از مواد آرایشی و نیز شرایط خاص پوست بعد از انجام بوتاکس، هیچ گونه اصلاح و آرایشی بر روی صورت انجام نشود. انجام این امور، می تواند موجب اعمال فشار و همچنین افزایش جریان خون در ناحیه بوتاکس و جا به‌ جایی مواد آن شود.

6.نحوه خوابیدن

 لازم به ذکر است که به هیچ عنوان نباید در ۴ الی ۶ ساعت ابتدایی پس از تزریق بوتاکس، بخوابید. پس از گذشت این مدت باید نحوه دراز کشیدن شما طوری تنظیم شود که سر به طرف بالا باشد. در ۴۸ ساعت نخست باید به پشت خوابیده و از عدم جابجایی بوتاکس مطمئن شوید.

00:29
truncate dir-rtl

میزبان مراجعه کننده عزیزمون جهت تزریق بوتاکس زیر بغل در مطب دکتر اوصیا بودیم

مهم ترین مراقبت بعد از بوتاکس

در این بخش به ۳ مورد از مهم ترین مسائل در رابطه با مراقبت بعد از بوتاکس اشاره می کنیم:

داروها

توصیه می ‌شود که بعد از انجام بوتاکس از داروهای ویتامین E  ، امگا ۳ و ایبوپروفن استفاده نکنید. چرا که این دارو ها از موادی تشکیل شده اند که موجب کبودی و خونریزی پوست خواهند شد. مصرف برخی دیگر از دارو ها مانند آسپرین سبب رقیق شدن خون و بسیاری از مشکلات دیگر شده و باید از خوردن آن ها قبل و پس از بوتاکس خودداری کنید. همچنین اگر شما به دارو یا ماده خاصی حساسیت دارید، لازم است که پزشک خود را در جریان بگذارید.

تغذیه

توصیه می شود که در زمان انجام تزریق بوتاکس، گرسنه نباشید و قبل از آن یک وعده کامل و یا حداقل یک میان وعده میل کرده باشید. زیرا پس تزریق با ضعیف بودن عضلات صورت، خوردن غذا و جویدن آن کار سختی می باشد. جهت کاهش عوارض احتمالی ناشی از بوتاکس بهتر است که حداقل برای مدت یک هفته از خوردن غذاهای شور و پر ادویه، پرهیز نمایید. زیرا غذا های شور به علت داشتن سدیم، ورم و کبودی پس از بوتاکس را افزایش می دهند.

استعمال سیگار و دخانیات

انواع دخانیات نظیر سیگار، قلیان و … موجب کاهش قدرت دفاعی بدن و بازسازی آن شده و روند درمان و بهبودی را کاهش می دهند. این اتفاق باعث می شود که پس از تزریق بوتاکس، به علت تاخیر بهبود شرایط، در افراد به تدریج عوارض جانبی ایجاد شود. در نتیجه لازم است تا حداقل از ۱۰ روز مانده به تزریق بوتاکس تا ۱۰ روز پس از آن، دخانیات مصرف نشود.

سوالات متداول مراقبت بعد از بوتاکس

در ادامه مطلب به چند مورد از رایج ترین سوالات درباره مراقبت بعد از بوتاکس می پردازیم:

نتیجه گیری :

افراد می توانند پس از تزریق بوتاکس به زندگی روزمره بپردازند و بلافاصله از مطب به خانه بروند. البته لازم است که این داوطلبان با نکات مراقبت بعد از بوتاکس به خوبی آشنایی داشته باشند. چنانچه شما تصمیم به انجام تزریق بوتاکس دارید و از مراقبت های قبل و بعد از آن، اطلاعات کاملی را در اختیار ندارید، می توانید با پزشک متخصص در این رابطه مشورت کنید. از نمونه پزشکان با سابقه و توانمند در زمینه تزریق بوتاکس، می توان به جناب دکتر مهدی اوصیا اشاره نمود. ایشان با داشتن سال ها تجربه درخشان در این حوزه، می توانند در رابطه با تزریق بوتاکس و مراقبت های آن، شما را راهنمایی کنند.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *