Logo. Dr. M. Osia
مراقبت بعد بوتاکس

مراقبت بعد بوتاکس

مراقبت بعد از بوتاکس چیست و چقدر دارای اهمیت هستند؟ به طور کلی باید بعد از انجام این روش زیبایی همانند سایر تکنیک ها، نکات مراقبتی را بشناسیم و رعایت کنیم. پیروی از دستورات پزشک و اهمیت به نکات مراقبتی بعد از بوتاکس، در نتیجه و دوام آن تاثیر خواهد گذاشت. در ادامه این مقاله به طور کامل راهنمایی هایی را در رابطه با مراقبت بعد بوتاکس در اختیار شما زیباجویان عزیز قرار دادیم.

جلوگیری از عوارض و حفظ نتایج بوتاکس

همانطور که دانستید، مراقبت بعد از بوتاکس دارای اهمیت فراوانی است زیرا این ماده به صورت مایع بع زیر پوست تزریق می‌گردد و در صورت یک حرکت اشتباه در روز های اولیه ممکن است که تغییر مکان دهد و در زیر پوست شروع به حرکت کند. حتماً دستورات و توصیه‌های پزشک خود را در مورد مراقبت‌های پس از تزریق بوتاکس رعایت کنید. هر پزشک ممکن است دستورات خاص خود را بر اساس وضعیت شما ارائه دهد.

این نکته بسیار مهم است که برای اینکه دچار عوارض بعد از تزریق بوتاکس نشوید، از مصرف نوشیدنی های الکلی به مدت یک ماه پرهیز کنید زیرا اثرات منفی بر این روش دارد.

بوتاکس یک ماده سمی است که به طور طبیعی در مقادیر بسیار کم در بدن افراد وجود دارد اما مهم این است که اگر به مراکز نامعتبر مراجعه کنید و بوتاکس را به اشتباه به اعصاب نامناسب تزریق کنید، ممکن است فلجی موقت و کوتاه مدت خود را رقم بزنید. هر یک از اعصاب با وجود این ماده به طور موقت از کار می‌افتند، بنابراین مهمترین راهنمایی این است که به بهترین مراکز به جهت انجام این تزریق زیبایی مراجعه نمایید.

انتظارات رویایی از بوتاکس نداشته باشید و به هیچ عنوان پوست خود و محل تزریق را لمس نکنید زیرا خونریزی و جابجایی این ماده را رقم خواهید زد.

بیشتر بخوانید : لیفت ابرو با فیلر

نکات مراقبتی پس از تزریق بوتاکس

بعد از تزریق بوتاکس، مراقبت‌های خاصی را باید رعایت کنید تا بهبودی سریع‌تر و نتایج بهتری بدست آید. در ادامه، تعدادی از نکات مراقبتی پس از تزریق بوتاکس را برای شما آورده‌ایم:

 • در روز تزریق و تا چند ساعت بعد، اصلا محل تزریق را لمس نکنید. این اقدام ممکن است باعث انتقال بوتاکس به مناطق دیگر شود و نتایج نامطلوبی ایجاد کند.
 • از فعالیت‌های ورزشی سنگین و تمریناتی که نیاز به فشار و حرکت شدید دارند، خودداری کنید حداقل 24 تا 48 ساعت. این کمک می‌کند تا بوتاکس به صورت مناسب در محل تزریق خود عمل کند و احتمال انتقال آن به مناطق دیگر را کاهش دهد.
 • در چند ساعت اول پس از تزریق، به شما توصیه می‌شود که مصرف مواد غذایی سفت و گرم را کاهش دهید.
 • تا حد امکان، سر خود را به سمت بالا و حتی به سمت پایین هم نگه ندارید، به خصوص در زمان هایی که احساس درد یا تورم دارید. این کار در نهایت و تکرار دفعات موجب جابجایی ماده تزریقی بوتاکس خواهد شد.
24 ساعت اول بعد از بوتاکس

24 ساعت اول بعد از بوتاکس چه باید کرد؟

پس از تزریق بوتاکس، برخی توصیه‌ها برای 24 ساعت اول پس از عمل داده می‌شود و بهتر است به دقت دستورات پزشک خود را دنبال کنید. در 24 ساعت اول پس از بوتاکس، می‌توانید موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • اجتناب از لمس و فشار زیاد
 • اجتناب از انجام ورزش سنگین
 • عدم قرارگیری در معرض نور مستقیم خورشید
 • پرهیز از بالا نگه داشتن سر به سمت بالا
 • پرهیز از خوردن مواد غذایی سفت و گرم

غذاها و نوشیدنی های ممنوع بعد از بوتاکس

پس از تزریق بوتاکس، عموماً هیچ محدودیت خاصی در مورد غذاها و نوشیدنی‌ها وجود ندارد. با این حال، در صورتی که پزشک شما توصیه‌های خاصی داشته باشد، بهتر است آن را رعایت کنید. در چند ساعت اول پس از تزریق بوتاکس، از خوردن غذاهای سفت و سخت خودداری کنید. این به این دلیل است که فشار زیادی روی محل تزریق اعمال نشود. همچنین در چند ساعت اول بعد از تزریق، از خوردن غذاهای بسیار گرم خودداری کنید. حرارت زیاد می‌تواند باعث تحریک محل تزریق شده و نتایج بوتاکس را تحت تاثیر قرار دهد.

ورزش و فعالیت های بدنی بعد از بوتاکس

بعد از تزریق بوتاکس، بهتر است در مورد فعالیت‌های بدنی خود با پزشک خود مشورت کنید. برخی ورزش‌ها و فعالیت‌ها ممکن است موجب افزایش فشار و تحریک محل تزریق بوتاکس شوند و نتایج آن را تحت تاثیر قرار دهند.

 • استراحت مناسب به بازیابی سریع‌تر و بهبودی بهتر کمک می‌کند.
 • از ورزش‌های سنگین و تمریناتی که نیاز به فشار و حرکت شدید دارند، در ابتدا خودداری کنید. بهتر است تا حداقل 24 تا 48 ساعت بعد از تزریق، از فعالیت‌های ورزشی سنگین خودداری کنید.
 • پس از تزریق بوتاکس، معمولاً ورزش‌هایی که فشار و حرکت شدید ایجاد نمی‌کنند و به محل تزریق بوتاکس آسیب نمی‌رسانند، مناسب هستند.
 • ورزش‌هایی که شامل ضربه‌ های شدید و تکان ‌های قوی مانند فوتبال، بسکتبال یا ورزش‌های مبارزه‌ای هستند، محل تزریق بوتاکس را تحریک می‌کنند و بهبودی را با تاخیر مواجه می‌کنند. این ورزش ها اغلب تا دو الی سه هفته بعد از تزریق بوتاکس ممنوع هستند.
مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *